Keskkonnasõbralikud valikud

Uurime parimaid viise, kuidas anda oma panus meid ümbritseva keskkonna hüvanguks.

JalaVARJUD vol 2: keskkonnasäästlikud valikud päästavad kaosest

nov. 20, 2018

Kuigi järgnev räägib jalanõudest, mille valiku juba eelmise postitusega ära tegin, leian, et neid valikupõhimõtteid on võimalik üldistada pea kõigele, mida üks hing Eestis tarbida ihaldab. Olen veendunud, et tehes vajaliku soetamisel keskkonnateadlikke valikuid, muutub elu oluliselt lihtsamaks. Zero-waste liikumise pioneer Bea Johnsongi, rääkides sellest, kuidas elada 100% jäätmevabalt, näeb selle elustiili põhiboonusena lihtsamat, mõistlikumat elu. Sain oma jalanõud kätte ning see väike ost kinnitas neid mõtteid veelgi. Miks arvan?

Poodides on musttuhat jalatsibrändi. Paljud neist loovad oma jalanõusid suunates Sind ostma erinevat tüüpi kingi vastavalt sellele, mis värvi riietus seljas, mis olukord (formaalne, mitteformaalne, mudane) või mis ilm väljas on (seemisnahk, nahk, kumm). Tõsiselt keskkonnateadlikkud brändid universaliseerivad oma jalanõusid nii, et saad neid kasutada võimalikult paljudes kontekstides, nad rõhuvad funktsionaalsusele, mugavusele ning materjalide kestvusele. Seega ei pea Sul olema palju erinevat! Kuigi siinkohal pean üles tunnistama, et kui eelmises postituses mainisin, et tahan leida seda üht brändi, millele lojaalseks jääda ning kust kõikidele pereliikmetele jalanõusid saaks, siis ostsin isegi need vajalikud lapsejalatsid lõpuks ikka kahest kohast. Kaks paari, kahest kohast. Seda seepärast, et kui native‘i jalanõud on sportlikumat laadi ja kumjad (valisin Jimmy 3.0 Treklite: säästvad tootmisprotsessid ja vegan), siis nende sandaalid mulle niivõrd head ja lapse jalga toetavad ei tundunud. Kavat’il on klassikalised nahast igavikulised sandaalid (Russland), mis on häääästi tugevad ja hingavad ja ilusad ning seal on ka täiskasvanutele kõikehõlmavam jalatsivalik (eks näis, mis pidulikumate kingadega tulevikus saama hakkab).

Eelmises postituses vastasin ka enda jaoks põhilisele murekohale valikus – Eesti jalatsibrändid ei ole leidnud üles vajadust oma tegevusega keskkonnale tagasi anda. Õigemini ilmselt on mõned Eesti enda ja Eestis müüdavad jalanõubrändid juba materjalide optimeerimise eesmärgil tegelikult tootmise päris keskkonnasõbralikuks ajanud, kuid kuna kliendid seda ei nõua, ei ole neil olnud otsest tarvidust seda välja hõigata, taotledes ökomärgist või lisades kodulehele lausa ettevõtte tootmise mõne keskkonnasäästliku aspekti kohta. Ja kuna tegu on väikeettevõtjatega, siis sellele ilmselt ka ei mõelda, sest sada muud asja on käsil. Mujal, eriti Skandinaavias on kirjutamata reegel rääkida oma keskkonnaalasest ja sotsiaalsest tegevusest ettevõtte aastaaruandes. Kui on selline reegel, siis on piinlik või lausa ebaseaduslik seda mitte täita ning ettevõtted on sunnitud oma keskkonnasäästliku tegevuse vähemalt läbi mõtlema, kuna tarbijad võivad selle põhjal valikuid langetada. Tihti jääb sealgi ökoloogilise panuse mõtestamine tasemele, et “kasutame materjale võimalikult optimaalselt, panustades sellega ka keskkonnahoidu”, (muidugi raiskate võimalikult vähe, see on ju kasumlik!!!) kuid sellisedki laused näitavad vähemalt, et asja peale mõeldakse. Mulle tundub, et Eestis mitte. Süüdi ei ole ettevõtjad, vaid puudulik keskkonnateadlikkus. Kui ma siinkohal mõnele Eestis müüdavale brändile liiga teen, siis, palun, vihja mu veale kommentaarides! Sest igal juhul sooviksin toetada kodumaist/osta poes müüdavat jalanõubrändi.

Keskkonnategevust mõtestavad brändid ei luba endale tooteid suvaliselt pakendada ning ka muu (sildid, hinnasildipaelad jne) on taaskasutatavatest/lagunevatest materjalidest.

Nii Kavat kui native on oma tegevuse keskmesse seadnud keskkonnasõbralikkuse. See on minu jaoks oluline, sest tahan võimalikult paljude oma ostudega panustada ökoloogiliste tootmisprotsesside ja materjalide kiiremasse arendamisse. Lisaks pakuvad mõlemad firmad tooteid nii lastele kui täiskasvanutele ning sain tellimusega kinnitust, et võime nüüdsest alates olla neile kahele lojaalsed ja säästame sellega (loodetavasti) kõvasti aega, et teha, mis tõsiselt meeldib.

0 Kommentaari

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga