Keskkonnasõbralikud valikud

Uurime parimaid viise, kuidas anda oma panus meid ümbritseva keskkonna hüvanguks.

JalaVARJUDE valik

okt. 26, 2018

On stiiliteadlikke inimesi, kellel iga riietuse juurde oma sobivad kingad, on inimesi, kes lihtsalt koguvad hullumeelsetes kogustes kingi ja siis on neid, kelle jaoks on jalaVARJUD oluliseks esmatarbekaubaks, mis säästab kriimustatud jalgadest ning enneaegsest surmast. Mina kuulun viimasesse kategooriasse ehk inimeste hulka, kellel on võimalus teha keskkonnateadlikke valikuid ka jalaNÕUDesse puutuvas.

Ning siin ma olen, juba mitmendat kuud jalanõude ostmist edasi lükkamas, sest sain aru, et Eestis on keeruline täielikult keskkonna aspektist läbimõeldud toote elutsükliga jalanõusid poest leida. Eelistan jalanõusid proovida, sest mul on mittetäielik ja jalanõude ostmise seisukohast mittetäiuslik jalanumber, – 37,5. Ning lapse jalga poes mõõta lasta on samuti mõistlik.

Seega olen ikka poodides käinud ja vaadanud, lootuses, et kuskilt naeratab üks ökomärgisega toode. Üles ma seda ei leidnud, aga kui Sina, hea lugeja, tead poodi, kust keskkonnasõbralikult toodetud jalanõusid leida, siis anna sellest teada ülal kommentaarides! Praegu aga vaatame, kas selle postituse lõpus olen vähemalt lastejalanõude osas valiku teinud.

Üldiselt olen eelistanud mugavaid ECCOsid. Kui ma siis mõni aeg tagasi guugeldasin ning lootsin leida mingitki infot nende tootmise keskkonnasõbralikkuse kohta, siis pidin pettuma – kuigi tegemist on Taani brändiga, siis seda infot ma ei leidnud (järelkaja: 20. novembril leidsin nende aastaaruanded ning seal oli küll tootmise keskkonnasäästlikest aspektidest juttu, nii et tegin Eccole veidi ülekohut.). Ei taha teada, kuidas nende nahast ja teksamaterjalist indigoversioon tehtud on. On lootust, et mitte väga räigelt oma kolmandate riikide tarnepartnerite loodust reostades, sest ECCO toodab enamuse oma materjalidest ise ning on Leather Working Group’i poolt kuldse ränkinguga hinnatud.

Hindamise üks aspektidest oli ka keskkonnahoid. Kuid meediakajastusest on selge, et keskkonnasääst ei ole nende strateegias kesksel kohal. Keskkonnasäästlike brändide hindamisplatform Rankabrand.org listis ECCO kategooriasse “E – ära osta”  – just sellel põhjusel, et nende jätkusuutlikkuse strateegia ei ole kodulehel nähtav. Et neile mitte liigset ülekohut teha, siis on ECCO jalanõud niivõrd vastupidavad, et inimesele, kes otsivad lihtsalt jalaNÕUSID, läheb kokkuvõttes tarvis vähem paare. ECCO Grupi veebilehel, kuhu tarbija naljalt ei satu, on siiski jätkusuutlikkuse põhimõtted ära toodud.

Kuigi rohkem keskendutakse sotsiaalsele vastutusele, on mainitud ka ECCO suunda keskkonnasäästlikumale tööstusprotsessile. Ja loomulikult, sest see on ju kohese majandusliku efektiga. Sellekohaseid eesmärke nad aga avalikustanud ei ole ning materjalide keskkonnasäästlikumaks muutumisest vähemalt nendel lehtedel ei räägi.

Nüüd guugeldan veebipoode, kriteeriumiks see, et peab müüma nii laste kui täiskasvanute jalanõusid (et ma ei peaks mitmest kohast otsima) ning et oleks võimalik Eestisse saata. Kriteerimitele vastasid järgmised e-poed:

  • Tundub, et leidsime oma lemmiku suht kohe. native’i jalanõud on tehtud ägedatest new age materjalidest ning saadaval on ka nahasarnased tooted (õnneks mitte loomsest nahast!) Neil on keskkonnale mõtlev läbimõeldud tootmisprotsess ning väga mõnusad disainid. Ja kingad igaks aastaajaks, kuigi talvesaapad on minu jaoks veidi robustsed (teatrisse päris ei läheks, muidu tunduvad mõnsad).Nad lubavad, et aastaks 2023 on iga toote elutsükkel läbimõeldud/pikendatud. Kahjuks ei leidnud kiirel guugeldamisel nende programmi kauba kättetoimetamise jalajälje vähendamiseks, kuid need ootused on minul niikuinii enamasti lennu- jms tehnoloogia arendamise peale pandud, kingatootjad saavad ainult oma tegevust optimeerida. Loodame, et nad seda siis ka teevad.Lisan veel mõned silma jäänud valikud:
  • Allbirds’i taaskasutatud ning taastuvatest materjalidest tehtud jalanõud on kindel valik kevadeks, kuid praeguste sajuste ilmadega on villased jalanõud kindel ebaõnnestumine.
  • VEJA‘l on ägedad taaskasutatud pudelitest sneakers’id, kuid seal on ka nahast asju. Praegu ma sneakers”id ei vaja.
  • KAVAT on ka hädavariant, sest nemad kasutavad küll nahka, kuid teevad seda keskkonnasõbralikke tootmisviise jälgides. Samas on neil ka teisi jätkusuutlikke materjale. KAVATit saab lastele osta ka Polarn O. Pyret poodidest ning neil on konkreetsed mõõtmisjuhised, mis on ülisuur pluss.
  • Lisan siia julmusevaba MATT&NAT’i, kus laste jalanõusid ei ole, kuid tuleks küll ka kõne alla, kui midagi stiilsemat vaja on.
  • Kertu palus lisada VivoBarefoot‘i, sest nemad teevad tõeliselt innovaatilisi ja ergonoomilisi jalanõusid ehk siis nad on areneva kogukonna esindajad. Siiski mitte super-keskkonnasäästlikud (Rankabrand.org annab neile “D”).

Kokkuvõttes, ehk saan kunagi ka Stella McCartney’t jmt lubada, aga praegu müttan sellise hinnaklassi jaoks liigpalju porilompides. Teen update’i kui meie native’i jalanõud saabuvad.

0 Comments

Submit a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga