Uuenduslik koduehitus

Otsime võimalusi oma kodu keskkonnasõbralikumaks muutmiseks. Nii linnas kui maal, nii korteris kui majas.

Majaehitus: Täitunud ja veel oma aega ootavatest unistustest

okt. 26, 2018

Umbes 20 aastat tagasi kujutasime Triinuga ette, et täisealiseks saades hakkame koos elama, sest koolipingis ju istusime juba koos. Mõned aastad hiljem nägime filmi “Kole koiott” ja olime kindlad, et teeme koos ööklubi. Nüüd oleme vanemad, tahame saada ka targemateks ning alustuseks luua kodu eraldi, kumbki oma väikesele perele. Ja tegime koos hoopis ajakirja Jälg.

Kui hakkasime ajakirja eesmärke enda jaoks esimest korda sõnastama, siis ühe ideena ilmnes kohe “tahaks olla parem inimene”. Konkureeriva teisena “aga tahaks leida viise, kuidas see võimalikult lihtne oleks”, sest vähemalt mina olen küll täpselt nii laisk kui selleks võimalust on. Ja tundus, et mingis mõttes just see ongi suurim trikk ja eesmärk, millega meie ajakirja täitvad roheinnovatsiooni idufirmad ja visionäärid tegelevad. Kuidas teha keskkonnahoid võimalikult lihtsaks ja mugavaks, nii et ka need laisad, võib-olla isegi endale märkamatult, sellega hakkama saaksid. Jälg kogub kõik need ideed kokku, saame loodetavasti tänu sellele ise paremaks ja aitame sel teel ka oma lugejaid.

Minu pere unistus on maja metsa ja mere ääres. Selle unistuse poole oleme väga vaikselt püüelnud… aastaid, vist juba kuus. Krunt suvilaga on juba minu vanavanemate ajast olemas, detailplaneering on kehtestatud ja vaid paar praegu hiiglaslikuna näivat sammu on jäänud selleni, et saaksime suvila asemele päris oma kodu ehitada. Valikuid ja võimalusi on kogut teema juures aga muidugi mõõtmatult palju. Tahaks teha ühe korra ja korralikult. Nii, et endal oleks ka pärast uhke tunne ja see salakaval jalajälg jääks uues majas elades võimalikult väikeseks. Üks väljakutse on veel — vaeseks ei tohiks ka jääda.

Eriliselt huvitavad mind seejuures viisid, kuidas planeerida elukoht juba eos nii, et see oleks võimalikult energiasäästlik ja -tootlik, ehitatud õigeid materjale kasutades ning mõistliku vee- ja kanalisatsioonilahendusega, kohas, kus ühiskanalisatsiooni ei ole.

Kuna minu unistuse täitumiseni, või isegi päris teostuse alguseni, läheb aega pigem paar aastat kui paar kuud, siis võtangi eesmärgiks end selle aja jooksul võimalikult hästi kurssi viia võimalustega, mis Eestis ja maailmas nende ideede teostamiseks välja mõeldud on. Jälje blogi on suurepärane võimalus see kõik ka laiemale lugejaskonnale kirja panna. Soovin samuti, et sellest saaks koht, kus ka lugejad jagaksid teemade juures oma kogemusi, et ükski hea idee ei jääks kajastamata.

Veel teemasid, mille osas soovin ka edaspidi sama laisk, aga seejuures suurem keskkonnasõber olla:

 

  • Pakendid — nende mõistlik kasutamine ja pigem mitte-kasutamine.
  • Lastega seotud kulumaterjalid — mähkmed, toidud, mänguasjad ja nii edasi.
  • Taaskasutus — mida ja kuidas? Ega ma ka täpselt ei tea, aga tahaks teada küll.

0 Kommentaari

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga