Uuenduslik koduehitus

Otsime võimalusi oma kodu keskkonnasõbralikumaks muutmiseks. Nii linnas kui maal, nii korteris kui majas.

Korteriehitus: Värvivalik

nov. 20, 2018

Värvivalik tundub uude korterisse puutuvate otsuste juures üks lihtsamaid. Kuid kui tahta sedagi valikut keskkonda hoidvalt teha, võib sest saada tavaliiga luupainaja.

Kui värvivalikuks läks, siis küsisin kohe, et mis värvidega tegu. Maakler (muidu väga professionaalne) ei osanud mulle seda ise öelda, mis juba iseenesest vihjab sellele, et kui üldiselt värvi valitakse, siis mõeldakse vaid nägemismeele hüvangule. Tervise ja keskkonnasäästlikkuse aspektid jäetakse kõrvale. Mina aga olin selleks ajaks juba pikemat aega Safrani (tänud, looduslike viimistlustoodete pood Safran!) klient olnud ning teadsin, et seinavärvil ja seinavärvil võib olla ka erinev koostis, erinevate mõjudega inimorganismile. Nimelt eritab kõik värvitu, liimitu ja muul moel töödeldu tavaliselt VOCe ehk lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Nende mõju inimorganismile liigsel kokkupuutel ei tasu alahinnata – USA keskkonnakaitse agentuuri kodulehelon pikk nimekiri, mida need teha võivad (nina-, kurguärritus, kesknärvisüsteemi haigused, eeldatavasti vähki jms). VOCid eralduvad olenevalt ventilatsioonist jms vähemalt kuid, kui mitte aastaid, kuid võib olla kindel, et täielikult ei saa neist lahti seni kuni värv näha on. Talutütremõistus ütleb seega, et kui meil on VOCid, liiklusheitmed jpt väiksele maa-alale kogunenud rahvahulkade poolt eritatud gaasid, siis võiks neid saasteaineid, mille ostmist ise saab valida, hoida võimalikult minimaalseina. Olen täiesti kindel, et Eesti suurte kinnisvaraarendajate ehitised alluvad kõikvõimalikele standarditele, sealhulgas värvidesse ning värvimistehnikaid puudutavatele. Kuid no sellise info baasilt ei sooviks küll neid vocikesi endale koju. Läksingi siis jälle Safranisse ning kurtsin oma muret ning leidsime ilusad, hästikatvad väga minimaalse VOCi sisaldusega eicó värvid. Need on küll oluliselt kallimad kui Vivacolor, mis oli uusarenduse “ametlik” värv, kuid kuna kõik pidi toimuma pluss-miinus kalkulatsioonidega, siis oleksime eicód saanud pooltasuta.

Kui kõrvalepõikena rääkida värvide mõjust inimese psüühikale, milles olin enne veendunud, siis nüüdseks arvan, et ilmselt on see mõju pigem sotsiaalkultuuriline – teatud värvid tähendavad midagi, sest nendest on hakatud üht moodi kirjutama või neid kujutama. Ning kindlasti väga individuaalne – ilmselt tähendab mu üks lemmikvärve türkiissinine mulle hoopis midagi muud kui mõnele teisele, sest mul on selle värviga seoses oma mälestused (kuidas keegi ütles, et see sobib mulle hästi; kuidas valisin seda värvi esinemiskleidi jne). Siiski tunnetame värve ka veidi sarnaselt (erkkollane on ergastav, valge ruume avardav, mõned toonid sobivad kokku, teised mitte jms). Looduslikumad, suurema varjulisusega värvid mõjuvadki (vähemalt mulle) kuidagi kodusemalt ning soojemalt kui ühetasandilised pinnad ning kuigi eicódki on täitsa tavaliselt katvad, siis mingit moodi see matt siiski eristus.

Kuna värvitööstus on tavaliselt kõike muud kui keskkonnasõbralik, siis pole keskkonnasõbralikkuse koha peal palju mõtet peatuda – looduslikud värvid on looduslikud värvid. Ilmselt mõtlevad looduslike värvide tootjad paremini läbi ka pakendamiskultuuri ja muu sellise.

Kuid meie head plaanid suruti, nagu ikka, kõrgemalseisvate otsustajate poolt maha, põhjusel, et ehitajad ei julge sellises hinnaklassis värvide osas vastutust võtta. Kusjuures Safranist öeldi, et eicód on eriti lihtsasti pealekantavad värvid. Kui nüüd, kus ma saan eriti hästi aru, miks peaks värvid looduslikud olema, mulle selline põhjus öeldi, siis olin pehmelt öeldes löödud. Ainuke variant oleks olnud lasta ise värvida, kuid see oleks tähendanud liiga korralikku väljaminekut ajal, mil on vaja teha ja soetada kõik muu. Valisime siis Vivacolor Green Line’i keskkonnasõbralikumad värvid. Loodame, et siis ikka tulevad ka need. Aga järgmisel korral kindlalt orgunnime värvid ise.

0 Comments

Submit a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga